Webinaari: myClubin hyödyt ja ominaisuudet 30 minuutissa. Ilmoittaudu nyt!

GDPR voimassa kolme vuotta - myClub-seuroille tietosuoja-asioiden noudattaminen on helppoa ja yksinkertaista

21.05.2021
Uutiset

myClub on Suomen suosituin urheiluseurojen jäsenpalvelu. Usein tärkeä syy seuroille myClubin tilaukseen on tietosuoja-asioiden korostuminen myös seuratoiminnassa. Jäsentietoja tulee käsitellä huolellisesti turvallisessa palvelussa. Seuran matka jatkuu myClubin kanssa turvallisesti, sillä tietosuoja-asiat on huomioitu järjestelmän kehityksessä erittäin tarkasti.

EU:n tietosuoja-asetus astui voimaan toukokuussa 2018. Muutaman vuoden ajan GDPR on ollut usein esillä erityisesti digitaalisten palveluiden yhteydessä. myClubissa tietosuoja on sisäänrakennettu ja jatkuva prosessi. Jokaisessa myClubiin tehdyssä päivityksessä huomioidaan tietosuoja-asiat erittäin tarkasti.

myClubin tietosuojaominaisuuksien kehityksessä huomioidaan sekä toimihenkilöt että jäsenet.
myClubin tietosuojaominaisuuksien kehityksessä huomioidaan sekä toimihenkilöt että jäsenet.

Urheiluseura on aina jäsenrekisterin pitäjänä vastuussa omasta rekisteristään. myClubissa rekisterin oikeaoppinen ylläpito on tehty todella helpoksi. Lue juuri GDPR:n julkaisun jälkeen kirjoittamastamme blogitekstistä, miksi urheiluseuran tulee noudattaa tietosuoja-asetuksen vaatimuksia. Samat kohdat pätevät hyvin edelleen.

Sisäänrakennettu tietosuoja myClubissa - työkaluja seuroille, kontrolli jäsenillä

myClubia käyttävät seurat voivat noudattaa tietosuoja-asetuksen vaatimuksia sisäänrakennetusti. Tämä mahdollistuu muun muassa rajamaalla käyttöoikeuksia eri tasoilla ja ryhmittäin. Esimerkiksi joukkueenjohtaja näkee aina vain omien ryhmäläistensä tiedot. Oikein ja huolellisesti rakennettu ryhmähierarkia on tässä avainasemassa. Toimihenkilöiden oikeuksia nähdä ja muokata jäsentietoja voidaan myös rajata.

Seuran jäsenet voivat itse aina määrittää, mitä tietoja heistä näytetään julkisesti esimerkiksi seuran kotisivuilla tai sisäisesti myClubissa. Seuran vastuuhenkilö voi toki asettaa suosituksia tähän, mutta lopullinen kontrolli on aina jäsenellä.

myClubissa seuran tulee aina määritellä oma tietosuojaselosteensa sekä yhteyshenkilö jäsenrekisteriasioissa. Näin jäsenet saavat helposti yhteyden oikeaan henkilöön jäsentietoihin liittyvissä kysymyksissä. Tietosuojaseloste määrittelee seuran omat pelisäännöt muun muassa tietojen säilyttämiseen.

Jäsentietojen elinkaareen hallintaa helpottaa automatiikka; arkistoidut jäsentiedot voidaan asettaa poistettavaksi säännöllisin väliajoin. Lisäksi seura voi edellyttää jäseniä tarkistamaan omat jäsentietonsa säännöllisin väliajoin.

Tietosuojaselosteen laatiminen

Jatkuva kehitys seuroja varten

myClub on yli kymmenen vuoden ajan kehittynyt vastaamaan urheiluseurojen tarpeisiin. Palvelu on kehittynyt vuosien varrella merkittävästi seurojen ideoiden ja palautteiden perusteella. Tietosuoja-asiat eivät ole tästä poikkeus. Kyse on jatkuvasta prosessista, jossa huomioidaan tarkasti seurojen erityistarpeet. Seurojen tueksi olemme mm. tehneet yhdessä Fondian kanssa tietosuojaselostemallin, jota sadat seurat ovat hyödyntäneet.

Käyttäjille näkyvien ominaisuuksien lisäksi järjestelmän taustakehityksessä tietosuoja on vahvasti esillä. myClub toimii luotettavilla ja hajaitetuilla Amazonin palvelimilla EU:n sisällä.

Ohjeita pääkäyttäjille tietosuoja-asetuksiin

Ohjeita harrastajille tietosuoja-asetuksiin

Yleistä tietoa GDPR:stä

Kokeile ilman riskiä

Mikäli seura ei ole tyytyväinen myClub-palveluun tai myClub-lisäpalveluun (koskee Kirjanpito, Pankkiyhteys, Kotisivupaketti, Verkkolaskutus, Verkkokauppa, Aulamoodi, Tuotteet, Vuorosuunnittelu), saa seura rahat takaisin peruessaan myClub-palvelun tai ko. lisäpalvelun.

Seuralla on oikeus myClub-takuuseen kerran kunkin (lisä)palvelun osalta. Rahat palautetaan seuran määrittelemälle tilille seuraavan kalenterikuukauden aikana (myClub-palvelu) tai hyvitetään seuraavan kuukauden palvelumaksussa. Takuu voimassa 6kk palvelun tilauspäivämäärästä.

Tilaa myClub