Webinaari: myClubin hyödyt ja ominaisuudet 30 minuutissa. Ilmoittaudu nyt!

Tietosuoja kuuluu kaikille

22.03.2018
Uutiset

Tärkeää asiaa, loistavia puhujia ja mahtavat puitteet! Keskiviikkona 21.3.2018 järjestettiin myClub-tietosuojaseminaari GLO Hotel Kluuvissa Helsingissä. Toukokuussa voimaan astuva EU:n tietosuoja-asetus eli GDPR ja sen tuomat muutokset urheiluseuroille selkeästi kiinnostavat, sillä seminaariin osallistui yli 100 urheiluseuravaikuttajaa, myClubin yhteistyökumppaneita sekä muita kutsuvieraita.

8740i0

Tilaisuuden aluksi GDPR:n tuomista muutoksista ja vaikutuksista urheiluseurojen toimintaan kertoi asiantuntevasti tietosuojalakimies Sari Koskela Fondia Oyj:sta. Sari avasi esityksessään yleisiä asioita tietosuojasta, käsitteitä, rooleja, seuraamuksia sekä antoi ohjeita seuroille muutoksiin valmistautumisesta. Seminaariyleisö kuunteli esitystä tarkkaavaisesti; hienoa oli huomata, kuinka GDPR kiinnostaa seuroissa. Aihetta on selvästi mietitty ja Sarin esityksen päätteeksi esitettiin myös kysymyksiä ja saatiin aikaan keskustelua.

myClubissa tietosuoja-asiat huomioidaan erittäin vahvasti palvelun kehittämisessä. GDPR:stä puhui Taikalan teknologiajohtaja Wolfgang Kölbl. Esityksessään Wolfgang kertoi myClubin ominaisuuksista, joissa tietosuojan merkitys erityisesti korostuu. Näitä ominaisuuksia ovat muun muassa tietoturva ja tietosuojaseloste, käyttöoikeudet, henkilötietojen näkyvyys ja poisto sekä juuri julkaistu myClub ID. myClubin asiakkaille tarjotaan menetelmiä, joilla urheiluseurat voivat noudattaa tietosuoja-asetusta helpommin ja sisäänrakennetusti palvelussa. myClubin kehitys on jatkuvaa, jossa huomioidaan sekä asiakkailta saatu arvokas palaute että lain vaatimukset.

 

8740i1

Painavan ja tärkeän tietosuoja-asian jälkeen lavan otti haltuun valloittava Laura Lepistö , joka kertoi menestyksekkäästä taitoluistelijan urastaan sekä kuulumisistaan huippu-urheilun jälkeen. Laura korosti puheessaan urheiluseuran ja yhteisön sekä monipuolisen harjoittelun merkitystä matkallaan, jonka kirkkaimpina hetkinä ovat EM-kulta 2009 sekä MM-pronssi 2010. Nykyään yrittäjänä toimiva Laura korosti mentaalisen puolen harjoittelun sekä levon merkitystä niin huippu-urheilussa kuin työelämässä. “Nauti matkasta” oli Lauran viesti seminaariväelle, nuorille ja vanhoille urheilijoille sekä harrastajille.

 

Suurkiitokset kaikille osallistujille, puhujille sekä myClubin yhteistyökumppaneille: CardPlus, LiquidBlox, Maventa, Paytrail, Procountor, SportShifter, StatBeat ja Suomen Perintätoimisto. Jatketaan yhdessä työtä parempien urheiluseurojen eteen turvallisella järjestelmällä!

Mukana menossa
Mukana menossa

Mukana menossa

Lataa esitys:

Kokeile ilman riskiä

Mikäli seura ei ole tyytyväinen myClub-palveluun tai myClub-lisäpalveluun (koskee Kirjanpito, Pankkiyhteys, Kotisivupaketti, Verkkolaskutus, Verkkokauppa, Aulamoodi, Tuotteet, Vuorosuunnittelu), saa seura rahat takaisin peruessaan myClub-palvelun tai ko. lisäpalvelun.

Seuralla on oikeus myClub-takuuseen kerran kunkin (lisä)palvelun osalta. Rahat palautetaan seuran määrittelemälle tilille seuraavan kalenterikuukauden aikana (myClub-palvelu) tai hyvitetään seuraavan kuukauden palvelumaksussa. Takuu voimassa 6kk palvelun tilauspäivämäärästä.

Tilaa myClub